Światło lasera zmienia powierzchnię produktu zasadniczo na trzy sposoby:
- Poprzez usunięcie wierzchniej warstwy do koloru podłoża. Metoda ta daje doskonałe rezultaty w przypadku takich produktów, jak opakowania papierowe, z kartonu czy folii aluminiowych, oksydowane lub anodowane na czarno elementy metalowe i wiele innych.
- Poprzez reakcję termochemiczną. Laser zmienia materiał przez podgrzewanie go do odpowiednio wysokiej temperatury, w skutek której przerwane zostają wiązania molekularne. Nowy materiał powstały w wyniku tego procesu może mieć inny kolor i w ten sposób tworzyć widoczne oznaczenie. Niektóre rodzaje PCV lub innych tworzyw, a nawet papieru kredowanego, w wyniku działania lasera zmieniają barwę, na przykład z białej na ciemno brązową.
- Poprzez zmianę struktury powierzchni bez zmiany barwy. Na przykład wycinanie w opakowaniach o nieco większej grubości - na przykład kartonowych - efekt działania lasera można porównać do tłoczenia za pomocą stalowych czcionek hartowanych. W obu wypadkach nie ma zmiany barwy, ale jest wyraźny relief wklęsły. Z tą różnicą, że laser jest sterowany komputerowo, a nadruk odbywa się bezkontaktowo w trakcie ruchu produktu. Innym przykładem oznaczania poprzez zmianę struktury jest efekt działania lasera na szkło. Choć nie ma zmiany barwy, nadruk jest wyraźnie czytelny.
W związku z powyższym urządzenia te stanowią doskonałe rozwiązanie dla branż znakujących duże ilości produktów - takich jak spożywcza, napojów, farmaceutyczna - gdzie bardzo istotna jest również wysoka i łatwa identyfikacja produktów.
Lasery Linx to intuicyjne w obsłudze, uniwersalne i niezawodne urządzenia dzięki najdłuższym w swojej klasie okresom między przeglądami, niższym kosztom eksploatacji i nieprzerwanej pracy 24/7 niewymagającej interwencji manualnej. Prostota obsługi dzięki ekranowi dotykowemu LinxVision, łatwa konfiguracja oraz możliwość zdalnej obsługi to ważne atuty tych urządzeń.